Araç Lastik Bakımı

Araç Lastik Bakımı

Yıldırımlar Group müşterilerine Araç Lastik Bakım hizmeti vermektedir.Lastik, aracınızın yola tutunmasını sağlar, aracın hızını kesme ve durdurmada büyük rol oynar. Lastik bakımı ihmal edilmemesi gereken önemli konulardan biridir.

Güvenli sürüş için lastiklerle ilgili gerekli önlemler alındığında hayati risk de en aza indirgenmiş olur. Unutmayın ki araca bindiğiniz andan itibaren sizin ve araçtaki kişilerin sorumluluğu sizin üzerinizdedir.

Araç Lastik Bakımının Önemi

Periyodik bir şekilde lastiklerinizi kontrol ettirmeyi unutmayın.Lastik bakımıyla ilgili “Lastiğinizin Uzun Ömürlü Olması için Öneriler” yazımızı okumanızı mutlaka öneririz.

Balans Ayarı

Lastiklerinize balans yaptırmak büyük önem taşır. Balans, lastik ve jant ikilisi üzerindeki dengesizliğe ekstra ağırlıklar ekleyerek denge sağlar.

Dış Etkenlere Karşı Koruyucu

Araç lastiklerinin yapısında dış etkenlere karşı koruyucu olması için bazı kimyasal maddeler kullanılır. Lastiğin üst yüzeyinde wax denilen koruyucu bir yüzey bulunduğu için lastiği sadece suyla temizlenmelidir. Tam tersi durumda lastik yüzeyi zarar görebilir.

Lastik Hava Basıncı

Lastiğin hava basıncı kontrol edilmelidir. Eğer lastiğin havası çok indirilirse lastiğin yere değen yüzeyi genişlemez, bozulur. Fazla hava basıncında ise sürüş çok sert olur.

Aşınmalara Karşı Önlem

Arabalarda ön-arka ve sağ-sol lastikler farklı aşınma gösterdikleri için yerlerinin değiştirilmesi gerekir.

Lastik Mekanik Ayarlar

Araçtaki mekanik ayar bozuklukları, lastiklerin yola eşit ve düzgün basmasını engeller. İçe kapanıklık, dışa açıklık, kamber, kaster vs. mekanik ayar bozukluklarının yaptırılması ihmal edilmemelidir. Bu işlemler için Yıldırımlar Lastik son teknoloji makineler ile sizlere hizmet vermektedir.

Kış Lastiklerinin Kullanımı

Mevsime uygun lastiklerin kullanımı hem sürüş güvenliği hem de bütçeniz üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Kış lastiklerini kullanmak, ekonomik olarak da uzun vadede bütçenize katkı yapacaktır.

Lastiğinizin Uzun Ömürlü Olması için Öneriler

Araç lastiklerinin uzun ömürlü olması sürücüler için güvenliği artırdığı ve maddi anlamda avantajlı olduğu gibi, lastik atıklarının çevreye verdiği zararı da azaltmaktadır. Bilinçli sürücüler olarak sürüş güvenliğini tehlikeye atmamak, arabamızla ilgili masrafları azaltmak ve lastiklerimizi daha uzun süre kullanmak için tavsiyelerimize göz atmanızı öneriyoruz.

Lastikler neden aşınır?

Lastikleri daha uzun süre kullanmak için öncelikli olarak aşınma ve eskime nedenleri bilinmeli ve bunlar önlenmeye çalışılmalıdır.
Lastiklerin aşınma nedenleri şunlar olabilir:
– Sürüşe uygun olmayan yollar
– Kötü hava şartları
– Yanlış sürüş teknikleri, sürücünün teknik bilgisinin azlığı
– Lastikler üzerine binen aşırı yük
– Lastiklerdeki hava basıncının yeterli ve uygun miktarda olmaması
Bunların dışında aracın aks mesafesi, ağırlık merkezinin yüksekliği vb. özelliklerine göre de lastiklerin kullanım ömrü değişkenlik gösterebilmektedir.

Lastiklerin daha uzun ömürlü olması için sürücüler olarak neler yapabiliriz?

Lastiklerin aşınma nedenler çoğu zaman dış nedenlere bağlı olsa da, sürücüler olarak alabileceğimiz önlemler bulunmakta. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

• Ani hızlanmalardan ve ani frenlerden kaçınmak: Aracı aşamalı olarak hızlandırmak ve zamanında frene basarak yavaşlatmak lastiklerin aşınmasını önleyecektir. Bozuk yollarda hız yapmaya çalışmak da lastik ömrünü kısaltacak ve araca zarar verecektir. Aşırı hız yapmak, lastiklerin ısınmasını ve aşınmasını artırmaktadır.

Aracın fren sistemleri düzenli olarak kontrol ettirilmelidir. Fren sistemindeki bozukluklar lastikleri de olumsuz yönde etkilemektedir.

• Hava basıncının sürekli kontrolü: Hava basıncının sürekli olarak araç üreticisinin belirlediği seviyede olması çok önemlidir. Uygun seviyede olmayan basınçlar lastikleri aşındırdığı gibi hem daha fazla yakıt tüketimine neden olmakta, hem de sürüş güvenliğini tehlikeye atmaktadır.

• Aracın mekanik ve süspansiyon ayalarının yapılmış olması: Ön düzen de denen ayarların bozuk olması sonucunda direksiyon yönü ile aracın yönü farklı olabilir. Bu tür bozuklukların kontrol edilmemesi hem lastiklerin çok çabuk aşınmasına, hem de araçta ileriki zamanda daha büyük tamir masraflarına yol açacaktır. Aracın rot ve balans ayarları zamanında yapılması, lastik ömrünü de uzatmaktadır.

• Rotasyon: Lastikler sürekli aynı yerde takılı olduğunda, aşındığı noktalar aynı olacak ve sürekli bu noktalar aşınmaya devam edecektir. Dört lastiğin de konumlarına bağlı olarak aşındıkları yerler farklıdır. Bu nedenle zaman zaman yer değiştirilmeleri önerilmektedir. Genelde yer değiştirmenin çapraz olarak yapılması lastikler üzerindeki aşınmayan bölgelerin yol tutuşunu sağlamaktadır. Rotasyonun her 10 bin kilometrede yapılması önerilmektedir.

• Yükler: Araca üretici firmanın belirlediği yük kapasitesinden daha fazla yüklemek ve yüklemeyi eşit yapmamak, lastiklere aşırı ağırlık bindirecek ve ömürlerini kısaltacaktır.

• Hava ve yol durumuna uygun sürüş: Sürüş esnasında yola dikkat edilmeli, çukur ve tümseklerde hız azaltılmalıdır. Sıcak havalarda lastiklerdeki hava basıncı artmakta ve lastiklerde daha fazla aşınma görülmektedir. Soğuk havalarda ise basınç azaltılmamalı, tam tersine çok az artırılmalıdır. Karlı ve buzlu havalarda basıncı artırmak çekiş gücünü artırmaktadır.

• Park ederken: Park etme sırasında lastiğin kaldırım kenarlarına sürtülmesi, diş derinliğini azaltacak ve lastik üzerinde hasara neden olacaktır.

• Kış lastiklerinin kullanımı: Mevsime uygun lastiklerin kullanımı hem sürüş güvenliği hem de bütçeniz üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Karlı ve buzlu hava şartlarına uygun, diş derinliği fazla olan ve sıfırın altındaki derecelerde sertleşmeyi önleyici özel maddelerden yapılmış olan kış lastiklerini kullanmak, ekonomik olarak da uzun vadede bütçenize katkı yapacaktır. Kış mevsiminde yaz lastiklerinin kullanılması, bu lastiklerin de ömrünü kısaltacağı için daha fazla masrafa yol açmasının yanı sıra güvenli bir sürüş sağlamayacaktır.

Lastiklerinizi daha uzun süreli kullanmak için verilen uzman tavsiyeleriyle lastik bakımı yapmanın yanı sıra güvenli bir sürüş tekniklerine hakim olmak ve trafikte tehlikeli hareketlerden kaçınmak hem aracınızı hem de sizi koruyacaktır.

Lastik Bakımı İlgili Soru ve Görüşler

Lastik bakımı ile ilgili aklınıza takılan ve bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.